Zaznacz stronę

Wybierz dobrą frytkownicę dla siebie

Frytkownic na rynku jest wiele – znane są frytkownice tradycyjne, beztłuszczowe, ale też frytkownice różnych firm: frytkownice philips, frytkownice tefal, frytkownice moulinex, frytkownice delonghi, frytkownice zelmer. Frytkownica nie jest niezbędna – do domu częściej kupuje się miksery, blendery, krajalnice, roboty ręczne, tostery i tym podobne urządzenia. Frytkownica jest dodatkiem – dzieciaki uwielbiają frytki, więc rodzice często kupują frytkownicę, aby zaspokoić gusty najmłodszych. Bywa i tak, że rodzice są fanami frytek i można taką miłość do frytek jak najbardziej zrozumieć. Frytkownice mogą być wolnostojące lub wbudowane na stałe w blat kuchenny. To drugie rozwiązanie jest o wiele mniej wygodne oraz komfortowe. Warto kupić frytkownicę o większej mocy – do wyboru mamy moc od 840 d 2400 W. Optymalna będzie frytkownica o mocy 1200-1400W. Nie zużyje za dużo energii i będzie o wiele bardziej korzystna w domowym gospodarstwie. Małe frytkownice szybko się nagrzewają, ale przygotuje się w nich małą porcję frytek. W dużej frytkownicy można przyrządzić jednocześnie kurczaka oraz frytki. Ważna jest regulacja temperatury oraz programator czasowy. Obrotowy kosz, możliwość jego podnoszenia oraz automatyczne zwolnienie pokrywy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkownika. Frytkownica z systemem czyszczącym jest wygodna. Cool Zone jest systemem, który zapobiega przypalaniu się frytury. Zdrowe frytki nie mogą być przecież zanurzone w tłuszczu.

Ile kosztuje dobra frytkownica?

Dobrej jakości frytkownicę można już kupić za 300-500 złotych. Będzie to urządzenie bezpieczne, które posłuży bez kolizji przez kilka lat. Może frytki nie są najzdrowszym pożywieniem, ale od czasu do czasu można przyrządzić frytki, kurczaka i surówkę dla zachwyconej takim posiłkiem rodziny. Najlepsze są frytkownice ze stali nierdzewnej, bo mają dużą trwałość i pozwalają przyrządzać tyle frytek, ile dusza zapragnie. Frytki, owoce morza, kotlety oraz warzywa można smażyć w najnowocześniejszych urządzeniach. Będą one zdrowsze, bo wchłoną znacznie mniejszą ilość tłuszczu od potraw smażonych na patelni. Misa powinna szybko się nagrzewać, a frytki smażyć się szybko, nie chłonąc zbyt dużych ilości tłuszczu. Najbardziej nowoczesne frytkownice potrzebują do smażenia dużej łyżki oleju – są ekonomiczne i mają wiele dobrych cech. Frytki w nich usmażone są suche i chrupiące, nie chłoną oleju. Należy je lekko posolić, bo mocne solenie jest absolutnie niezdrowe.

Jakie cechy powinna mieć frytkownica?

Dobra, nowoczesna frytkownica miesza gorące powietrze z olejem, ma mieszającą, obrotową łopatkę, cyfrowy panel sterowania, posiada automatycznie otwieraną pokrywę, a jej części można spokojnie myć w zmywarce. Korpus urządzenia ma termoizolację. W takiej frytkownicy można smażyć na dowolnym rodzaju oleju. Pyszne są na przykład frytki smażone na zdrowszym oleju kokosowym, który pozwala uzyskać frytki o niezwykłym smaku. Do frytek podaje się keczup, musztardę, czasem sos majonezowy. Najwięcej zwolenników mają jednak frytki lekko oprószone solą, smaczne i niezbyt ciężkie. Najnowocześniejsze frytkownice umożliwiają smażenie frytek bez użycia tłuszczu, na sucho i zdrowo. Jeśli chcemy jeść zdrowo to koniecznie należy kupić taką właśnie frytkownicę. We frytkownicy potrzebny jest filtr węglowy antyzapachowy, który pochłonie zapach tłuszczu, wnikający w ubrania i włosy. Niektóre firmy do frytkownicy dołączają książeczkę z przepisami na frytki, kotleciki, pączki oraz inne, podobne dania, albo widelce do fondue. W części frytkownic przyrządzić można pączki, faworki oraz wszelkie potrawy wymagające smażenia na głębokim tłuszczu. Zanim kupimy frytkownicę powinniśmy przestudiować jej możliwości oraz postarać się o najwięcej możliwych opcji dla danej osoby. Po cóż mieć urządzenie jednofunkcyjne, skoro we frytkownicy można przyrządzić nawet kilkanaście potraw? Podsumowując, frytkownica nie jest koniecznością, lecz rodzajem kaprysu. Jeśli mamy małą kuchnię to albo kupmy małą, ekonomiczną frytkownicę lub zrezygnujmy z takiego zakupu w ogóle i zacznijmy przyrządzać smaczne, pełne witamin sałatki.