Zaznacz stronę

Olej kokosowy to obecnie jeden z najmodniejszych składników, który koniecznie powinien znaleźć się w kuchni. Okazuje się jednak, że poza przeznaczeniem kulinarnym olej kokosowy doskonale sprawdza się jako naturalny kosmetyk. Zarówno jego spożywanie, jak i aplikowanie zewnętrzne na włosy czy skórę, wpływa korzystnie na wygląd. Olej kokosowy wyróżnia się przede wszystkim zawartością średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu laurynowego. Ten wyjątkowy kwas tłuszczowy wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, a najważniejsze to działanie przeciwzapalne. Jakie zastosowanie znajduje olej kokosowy w pielęgnacji włosów i skóry głowy?

Odżywiaj włosy z olejem kokosowym

Aplikowanie oleju kokosowego na włosy przynosi szereg korzyści. Włosy stają się lśniące i zdyscyplinowane, odżywione i wygładzone. Olej kokosowy stosowany może być do każdego rodzaju włosów, a zwłaszcza włosów niskoporowatych. Z racji specyficznego ułożenia łusek i ich ścisłego przylegania do siebie, kosmetyki odżywcze muszą zawierać cząsteczki o niewielkiej średnicy, które przenikną w głąb macierzy włosa. I dlatego właśnie idealnie sprawdzi się olej kokosowy.

Najpopularniejszym zabiegiem z wykorzystaniem oleju kokosowego jest tzw. olejowanie włosów, czyli aplikowanie oleju na włosy przed ich umyciem. Zabieg wykonać należy na co najmniej dwie – trzy godziny przed myciem, na suche lub mokre włosy. Dobrze jest owinąć włosy ciepłym ręcznikiem – ułatwi to przenikanie substancji odżywczych w głąb włosa. Bardzo ważne jest to, jak spłukujemy olej – najpierw należy nałożyć odżywkę do włosów, a dopiero potem umyć głowę szamponem. Poza olejowaniem włosów, olej kokosowy wykorzystać można do przygotowania odżywczych masek. Kilka najciekawszych propozycji to:

– olej kokosowy z żółtkiem i olejem lnianym odżywi włosy suche i zniszczone

– olej kokosowy z miodem odżywi i wygładzi długie włosy

– olej kokosowy z olejkiem arganowym pobudzi porost włosów

– olej kokosowy z mlekiem kokosowym i awokado ułatwi rozczesywanie włosów i zapobiegnie ich plątaniu się

– olej kokosowy z kilkoma kroplami olejku lawendowego wzmocni cienkie i wypadające włosy.

Najważniejszą zasadą użycia oleju kokosowego jest to, aby był to produkt całkowicie naturalny – tylko tłoczony na zimno, nierafinowany olej kokosowy zawiera cenne składniki odżywcze. Jego rafinowana wersja jest mocno zubożona w witaminy, kwasy tłuszczowe czy antyutleniacze. Kliknij tutaj, jeżeli chcesz poznać więcej informacji na temat naturalnych produktów wykorzystujących ten składnik.

Co jeszcze potrafi olej kokosowy?

Poza stosowaniem oleju kokosowego jako maski wzmacniającej, aplikowanej na całej długości włosów, można wykorzystać olej kokosowy także w inny sposób. Zastosowany wyłącznie na końce włosów stanowić będzie serum odżywcze, zabezpieczające końcówki włosów przed rozdwajaniem i plątaniem się. Wykonanie masażu skóry głowy z wykorzystaniem odrobiny oleju kokosowego to świetny sposób na poprawę ukrwienia skóry, wzmocnienie włosów przerzedzonych oraz pobudzenie ich wzrostu. Ponadto olej kokosowy stosowany na skórę głowy skutecznie łagodzi podrażnienia oraz zwalcza łupież. Użycie niewielkiej ilości oleju kokosowego ułatwia ponadto stylizację włosów. Warto zatem poeksperymentować z olejem kokosowym – trudno o zdrowszy i bardziej uniwersalny kosmetyk.