Zaznacz stronę

Zapalenie strun głosowych wywołują bakterie i wirusy

Zapalenie strun głosowych jest elementem zapalenia krtani. Chorobie sprzyja oziębienie oraz nadwyrężanie głosu. Rozlane zapalenie krtani powoduje bezgłos oraz ostre zapalenie krtani i tchawicy. Czasami taki stan jest zespolony z ostrym, złośliwym zapaleniem krtani, tchawicy i oskrzeli – zazwyczaj chorują na nie niemowlęta i małe dzieci, a choroba przejawia się tworzeniem owrzodzeń i strupów na strukturach krtani, co w konsekwencji jest powodem duszności, silnego kaszlu, chrypki. Zapalenie strun głosowych zapowiada chrypka, matowy głos, trudności z przełykaniem.

Zżych ilości może doprowadzić do przejściowej całkowitej utraty głosu (afonia, bezgłos). Innymi objawami są: ból, uczucie drapania, pieczenia i kłucia w obrębie krtani, kaszel, duszność wdechowa, świst krtaniowy, gorączka, trudności w połykaniu, niechęć do jedzenia i picia. Obrzęk fałdów głosowych może być zagrożeniem dla życia chorego ze względu na duszność, która zwykle pojawia się gwałtownie. Silną duszność w częściej obserwuje się u dzieci niż u osób dorosłych – wynika to z nieco odmiennej budowy anatomicznej. Podczas tej choroby zwalcza się chrypkę, temperaturę, duszności.

Fotolia_82727173_Subscription_Monthly_XXL

Dużo wody i nawilżania a zdrowie

Lekarze zalecają spożywanie dużych ilości płynów, aby optymalnie nawilżyć drogi oddechowe. Zapisywane są czasami antybiotyki, aby przyspieszyć powrót do zdrowia.