Zaznacz stronę

Województwo śląskie ma swą specyfikę. Kto zajrzy na jego teren w czasie wycieczki po kraju, ten będzie mógł ujrzeć wyjątkowe zabytki związane z techniką oraz przemysłem. Są to wyjątkowe atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Turyści, którzy chcą odkrywać ich piękno, mogą zwiedzać najciekawsze obiekty tego typu dzięki trasie znanej jako Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Szlak ten prowadzi do tych miejscowości, w których zachowały się ciekawe zabytki techniki. Lista obiektów umieszczonych na tej trasie wciąż się powiększa, a dzięki sporej różnorodności atrakcji znajdujących się na szlaku, każdy z nas w czasie wycieczki znajdzie dla siebie coś ciekawego. Gdzie można ujrzeć ciekawe zabytki i placówki muzealne, które pomagają poznać dzieje śląskiego przemysłu?

W Częstochowie na turystów czekają Muzeum Produkcji Zapałek oraz Muzeum Historii Kolei, z kolei w Tarnowskich Górach koniecznie trzeba odwiedzić dwie podziemne trasy turystyczne. Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga to najważniejsze atrakcje tego miasta, a jednocześnie najpopularniejsze zabytki znajdujące się na szlaku. Z dawnymi kopalniami węgla można się też spotkać w Zabrzu oraz w Rybniku.

W czasie wycieczki po województwie śląskim warto też zajrzeć do Radzionkowa, którego dumą stało się Muzeum Chleba. Radiostacja Gliwicka, zabytkowa stacja wodociągowa w Karchowicach, Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – oto kolejne atrakcje czekające na turystów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wielką ciekawostką są też zabytkowe browary, które można zwiedzić m. in. w Tychach oraz w Żywcu. W wielu miastach, np. w Katowicach, Rudzie Śląskiej i w Bytomiu, czekają na turystów wspaniałe osiedla robotnicze. I one są wspaniałymi zabytkami techniki, którym warto poświęcić nieco więcej czasu.