Zaznacz stronę

Jako duża płaszczyzna jest istotnym elementem wnętrza. Standardowo pomalowany na biało nie zawsze zda egzamin. Ale gdy dodasz mu sztukateryjny akcent, stanie się idealnym dopełnieniem klasycznego oraz nowoczesnego wystroju. Wykończony drewnem albo podwieszony i ładnie oświetlony, będzie nie tylko efektowny, ale też praktyczny. Ociepli i wygłuszy wnętrze, zamaskuje niedoskonałości.

We współczesnych wnętrzach, których wysokość zazwyczaj wynosi 2,6-2,7 metra, jasny i optycznie lekki sufit jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Taki nie przytłacza i nie obniża wizualnie pomieszczenia. Niski sufit warto pomalować emulsją półmatową, która odbija światło. Wtedy wydaje się, że jest on wyżej. Jeśli chcesz go ozdobić, to jedynie dyskretną sztukaterią. W wysokich pomieszczeniach często wręcz konieczne jest kompozycyjne zamknięcie przestrzeni nad głową, by zyskały one przytulność. Mogą to być wyrazista faktura i kolor sufitu.

Powrót sztukaterii

Coraz chętniej sięgamy po znane z przeszłości rozety, gzymsy i listwy – detale, które dodają wystrojowi szlachetności i elegancji. Kierują nasz wzrok na całe wnętrze, a nie tylko na sprzęty, przez co kompozycja staje się ciekawsza. Sztukaterie współcześnie wykonywane są nie tylko z gipsu, ale także z twardego styropianu oraz droższego od niego poliuretanu – bardzo lekkie i łatwe do przyklejenia. Zrobione z tych tworzyw gzymsy i rozety maluje się farbą. Jeśli chodzi o efekt – może ona być w tym samym kolorze, co ściany i sufit, bardzo ładnie prezentuje się także o ton jaśniejsza lub ciemniejsza.

Kasetonowe puzzle

Znacznie mocniejszy efekt od sztukaterii dają ozdobne płyty, które przykleja się do całych powierzchni sufitu na wzór kasetonów z dawnych dworów i pałaców. Współczesne płyty mocuje się również do aluminiowej podwieszanej konstrukcji. To rozwiązanie jest często stosowane w biurach i sklepach, gdzie między kasetonami a stropem ukrywa się instalacje. Płyt nie trzeba malować, są produkowane w różnych odcieniach bieli oraz pastelowe.

Jaka faktura

Najbardziej popularne są kasetony ze styropianu. Do najtańszych należą tłoczone, stosunkowo cienkie. Grubsze i bardziej różnorodne są wtryskowe. Najtrwalsze o strukturze znacznie gęstszej niż te poprzednie, to kasetony z polistyrenu ekstrudowanego. Nie widać na nich charakterystycznych granulek, a zworami nawiązują do naturalnych materiałów. Dzięki odpornej powłoce z folii poliestrowej można je myć i szorować. Kasetony dwuwarstwowe to plastry styropianu, na których nakleja się wytłoczoną folie PCV.

Wzorowo ułożone

Kupując kasetony pamiętaj, że powinno być ich o 10 procent więcej, niż wynika to z powierzchni sufitu. Przykleja się je do suchego, gładkiego podłoża, które należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. By ułatwić sobie pracę, narysuj na suficie dwie prostopadłe do siebie linie, dzielące go na cztery, równe prostokąty. Przyklejanie prostokątów zacznij na przecięciu się linii albo od środka metodą „na ślimaka”. Klej nakłada się punktowo na spód kasetonu, po czym dociska się go do sufitu. Ostatni rząd zazwyczaj trzeba przyciąć. Nie układaj kasetonów przed upływem miesiąca od daty ich produkcji. Kurczą się jeszcze, jest więc ryzyko powstawania szpar między nimi.

Płyty na ruszcie

Jeśli chcesz obniżyć pomieszczenie lub poprawić jego akustykę, odpowiedni będzie sufit podwieszany. Jego konstrukcja składa się z ocynkowanych profili stalowych mocowanych na wieszakach do stropu, dachu, belek albo ściany. Do takiego rusztu montuje się płyty kartonowo-gipsowe lub gipsowo-włóknowe. Prawidłowo wykonany sufit wraz z izolacją zwiększa również komfort cieplny. Poza tym chroni przed ogniem strop właściwy oraz przebiegające pod nim instalacje. ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku stropu drewnianego. A jeśli jest on stary i nierówny, płyty doskonale to zamaskują. W przestrzeni nad sufitem prowadzi się nie tylko instalację elektryczną, ale i wentylacyjną oraz wodną. Dostęp do nich jest prosty i szybki.

I… gotowe!

To rozwiązanie ma licznych zwolenników ze względu na stosunkowo niewielką cenę i łatwy montaż. Sufit można wykonać samodzielnie, a gdy to konieczne, prosto zdemontować. Wykorzystuje się go do praktycznie wszystkich rodzajów stropów. Po przymocowaniu płyt spoiny między nimi szpachluje się, wzmacnia specjalną taśmą i szlifuje, całość gruntuje, a następnie maluje. Sufit jest idealnie gładki.