Zaznacz stronę

Wiele osób, które nawet posiada jakieś drobne oszczędności trzyma je na rachunkach osobistych- tak zwanych ROR- ach. Większość z nich nie widzi w tym żadnego problemu, a część z nich cieszy się z tego, że bank czy inna instytucja finansowa pozwala im także na pomnażanie tego kapitału dzięki temu, że rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy jest w jakimś niewielkim stopniu oprocentowany. Nie zauważają natomiast, że jego oprocentowanie jest nieduże, a dopisane odsetki są praktycznie niezauważalne.

Tymczasem okazuje się, że na pewne dostrzegalne oszczędności pozwala już rachunek oszczędnościowy, który można założyć w swoim banku lub Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo- Kredytowej. Pozwoli on nie tylko cieszyć się wyższym oprocentowaniem, ale także zmotywuje klienta go tego, by zaczął odkładać dodatkowo, choćby niewielkie kwoty, które w przyszłości będzie mógł przeznaczyć na zabezpieczenie swoich dzieci, remont, większe zakupy czy tak zwaną „czarną godzinę”.

Najlepiej jest zdecydować się na założenie rachunku oszczędnościowego w instytucji, w której mamy już rachunek ROR. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć dodatkowych opłat czy innych warunków, który może postawić przed nami nowy bank. Ponadto w swoim banku można czasami liczyć na dużo lepsze warunki dzięki stażowi, który już w nim posiadamy. Decydując się na konkretne konto warto wybrać jednak takie, które z jednej strony ma najwyższe oprocentowanie (nawet jeżeli miałoby ono charakter czasowy, na przykład w wyniku jakiejś promocji) i jak najczęstszą kapitalizację odsetek. Dzięki temu nas kapitał będzie się w znacznie szybszym czasie powiększał. Warto sprawdzić także ile rachunek faktycznie kosztuje. Większość banków prowadzi go bezpłatnie, ale znajdują się instytucje, które pobierają za niego opłatę. Należy więc dokładnie zorientować się czy przewidywany zysk będzie wyższy niż ewentualne prowizje bankowe.

Standardowy rachunek oszczędnościowy charakteryzuje się wyższym niż na ROR oprocentowaniem, możliwością odkładania środków przez okres, który nam odpowiada, możliwością dokonywania nieograniczonych dopłat oraz wypłatą środków w dowolnym momencie bez ryzyka utraty odsetek.

Jedyną wadą takiego rachunku są dodatkowe opłaty w przypadku wielokrotnych wypłat w okresie rozliczeniowym, którym najczęściej jest miesiąc kalendarzowy oraz stosunkowo niższe oprocentowanie (choć nie zawsze) niż w przypadku innych rodzajów depozytów. Dlatego rachunek ten należy traktować jako swoista „rozgrzewkę” przed prawdziwym oszczędzaniem, a nawet inwestowaniem.

Formuła rachunku została tak przemyślana, by nauczyć nas i dodatkowo zmotywować do systematycznego oszczędzania. Dzięki swojej formule pozwala cieszyć się wyższym oprocentowaniem, nawet jeżeli w danym momencie nie dysponujemy większym kapitałem, który wymagany jest na przykład przy lokatach. Ponadto wprowadzone ograniczenia ilościowe wypłat w miesiącu sprawiają, że każdy wydatek przemyślamy kilkakrotnie i decydujemy się na zakup tych dóbr, które faktycznie są nam potrzebne.