Zaznacz stronę

Bardzo często zdarza się, że chcemy zacząć oszczędzać. Mamy dobre zarobki, stosunkowo nieduże wydatki i chcemy się w jakiś sposób zabezpieczyć na przyszłość. Zderzamy się wtedy z bankową rzeczywistością: nie posiadamy żadnego większego kapitału, który bylibyśmy w stanie pomnożyć i większość produktów jest dla nas niedostępna.

Wyjściem z takiej sytuacji może być rachunek oszczędnościowy, który można teraz założyć praktycznie w każdym banku i Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo- Kredytowej. Swoją formą przypomina zwykły rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy, na który zwykle wpływa nasze wynagrodzenie, ale w przeciwieństwie do niego jest oprocentowany, co dodatkowo mobilizuje nas do tego, by oszczędzać. Warto zdać sobie sprawę również z tego, że większość instytucji finansowych nie wydaje do tego typu rachunku kart płatniczych. W odróżnieniu do lokaty nie ma potrzeby deklaracji na jaki okres „zamrażamy” środki więc w każdym momencie pozostają one do naszej dyspozycji. Ponadto niewiele banków wymaga jakiegoś salda minimalnego, a więc środków, które muszą pozostać na rachunku, by był on aktywny. Możliwość wypłaty środków w każdym momencie, bez ryzyka utraty odsetek, nie motywuje klientów do oszczędzania, banki wprowadziły więc dodatkowe opłaty za kolejne wypłaty w miesiącu. Ma to sprawiać, że klienci dokładnie przemyślą swoje wydatki zanim zdecydują się na wypłatę z rachunku oszczędnościowego.

Oprocentowanie rachunku jest najczęściej niższe niż na lokatach i zmienne. Oznacza to, że banki w zależności od sytuacji panującej w danym momencie na rynku mogą je podwyższać lub obniżać. Może to być szansa dla wielu klientów gdyż banki bardzo często proponują podwyższone oprocentowanie depozytu w przypadku spełnienia dodatkowych warunków. Ponadto zmienne oprocentowanie jest korzystne w przypadku wzrostu stóp procentowych.

Decydując się na podpisanie umowy rachunku warto jest poświęcić odrobinę czasu i poszukać takiego, który ma najwyższe oprocentowanie. Należy także zapytać czy jest on prowadzony bezpłatnie lub czy bank nie stawia przed klientami jakichś dodatkowych warunków, jak na przykład otwarcie także rachunku głównego. Warto zainteresować się także tym, jak długo można liczyć na dane warunki i czy nie jest to tylko ograniczona czasowo lub kwotowo promocja. Jeżeli bank stawia przed nami jakieś dodatkowe warunki, jak na przykład otwarcie rachunku głównego połączony z przelewem na nie wynagrodzenia, warto zastanowić się czy jego oprocentowanie będzie nam rekompensowało choćby koszty prowadzenia ROR.

Zaletami tego depozytu jest niewątpliwie fakt, że aby na nim oszczędzać nie musimy od razu dysponować większymi kwotami jak w przypadku lokat. Ponadto, tak naprawdę, w każdym momencie środki są dla nas dostępne. Niemniej trzeba pamiętać, że w przypadku tego rachunku prawdziwe oszczędności pojawiają się dopiero po pewnym czasie, a bardzo dużo zależy od naszej mobilizacji i konsekwencji. Każda, nawet najmniejsza wpłata powiększa pracujący kapitał. Jeżeli rachunek będzie zasilany regularnie to po pewnym czasie będziemy szukać depozytów na znacznie lepszych warunkach i z wyższym oprocentowaniem, które faktycznie dadzą nam możliwości powiększenia naszych oszczędności.