Zaznacz stronę

Zostając rodzicami jesteśmy w stanie dla nowego członka naszej rodziny zrobić niemal wszystko. Początkowo troszczymy się o to, by dziecko był zdrowe i nakarmione. Potem pojawiają się pierwsze myśli o jego przyszłości. Każde z nas chce zapewnić swojemu dziecku dobry start w dorosłe życie oraz znacznie lepsze warunki niż te, w których rozwijać się musieliśmy my.

Wielu rodziców już od narodzin pociechy zastanawia się w jaki sposób zgromadzić jakiś większy kapitał, który przeznaczony zostanie właśnie dla dziecka jako jego zabezpieczenie finansowe.

Bardzo dobrym pomysłem jest założenie dziecku rachunku oszczędnościowego. Taką możliwość dają obecnie największe banki działające na rynku usług finansowych. Jest to jednak produkt, o który pyta coraz więcej klientów więc można przewidywać, że w najbliższym czasie coraz więcej banków będzie miało je w swojej ofercie.

Konto dla dziecka można otworzyć w każdym momencie. Większość z dostępnych rachunków można założyć niemal od razu po narodzinach maluszka. W swojej obecnej formie mogą trwać do ukończenia 13 roku życia przez dziecko. Późnej nabywa ono już pewnych ograniczonych praw w dysponowaniu środkami i tak działa przez następne kila lat aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności.

Rachunek oszczędnościowy dla dziecka działa podobnie jak taki sam założony osobie dorosłej. Najczęściej jest ono prowadzone bezpłatnie i występuje jakaś określona liczba dostępnych wypłat w cyklu rozliczeniowym, którym jest najczęściej miesiąc kalendarzowy. To co je różni od standardowego rachunku to fakt, że właścicielem rachunku jest osoba małoletnia, która wszelkie formalności załatwia przez pełnomocnika- rodzica lub opiekuna.

Wybierając odpowiedni rachunek warto pamiętać, że niekoniecznie musi znajdować się on w naszym rodzimym banku, w którym posiadamy swój ROR chociaż może to znacznie ułatwić przepływ pieniędzy między rachunkami. Najważniejsze jest jednak jego oprocentowanie- powinno być ono możliwe największe, a kapitalizacja odsetek możliwie najczęstsza.

Założenie rachunku leży w gestii rodzica. Powinien on udać się do wybranego banku i tam wypełnić odpowiedni formularz. Niektórym bankom wystarczy do założenia rachunku właśnie on potwierdzony podpisem rodzica, inne żądają dokumentu tożsamości lub nawet odpisu aktu urodzenia. Po złożeniu podpisów na umowie tak naprawdę wszystko jest już gotowe- można rozpocząć oszczędzanie.

Najważniejsze z czego należy zdać sobie sprawę to to, by regularnie zasilać rachunek. Tylko systematyczność pozwoli na osiągnięcie zakładanych wcześniej celów. Najlepiej jest więc zrobić sobie zlecenie stałe. Już po kilku miesiącach regularnych przelewów przestaniemy zauważać, że środki nam „znikają” ale w zamian naszemu dziecku bardzo szybko będą odkładały się dodatkowe środki, które będzie mógł przeznaczyć na naukę czy wynajem mieszkania gdy znajdzie pierwszą pracę.

Nie należy też obawiać się, że stracimy dostęp do środków lub je stracimy. Wszystkie tego typu rachunki posiadają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a poza tym w każdej chwili mamy możliwość wcześniejszego wycofania środków bez utraty odsetek.