Zaznacz stronę

Malarstwo olejne jest to rodzaj malarstwo, w którym malarze posługują się jedynie olejnymi farbami. Ta technika malarska daje dużą swobodę przy doborze kolorów. Pozwala ona na uzyskiwanie efektu półprzezroczystości oraz przenikania barw i tym podobne. 

Jednym z plusów jest również to, że obrazy olejne są dosyć wytrwałe. Malarze malujący farbami olejnymi mogą kilkukrotnie retuszować swoje dzieła poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw barw. Więc jest to następny atut tej techniki. Jednym z bardziej znanych Polaków, który malował olejem na płótnie był Jan Matejko.

Stworzył on takie obrazy olejne jak na przykład „Stańczyk” czy „Unia Lubelska”. Był to jeden z największy malarzy urodzonych w Polsce. Zasadniczo, rozróżniamy dwie techniki malarstwa olejnego. Pierwszą z nich jest technika klasyczna (inaczej laserunkowa lub warstwowa), natomiast druga z tych technik nazywa się alla prima czyli „od pierwszego razu”. Ta technika nie zanika. Obrazy olejne nadal malowane są przez niektórych ludzi, także w Polsce.