Zaznacz stronę

Jeżeli planujemy zakup opon to powinniśmy pamiętać o wielu rzeczach, którą pozwolą nam w perspektywie późniejszej eksploatacji, uniknąć wielu przykrych niespodzianek. W kilku zdaniach postaram się przybliżyć problem odpowiedniego doboru opon do auta.

Wybierając opony do naszego samochodu pamiętajmy żeby sprawdzić jaki rozmiar opon pasuje do naszego auta. Podczas przyglądania się oponom szukajmy znaków, ciągów liczb które są naszym rozmiarem. Kolejna sprawa to indeks nośności opon. Pamiętajmy aby pod żadnym pozorem nie brać opon z niższym indeksem od homologowanych. Jeżeli skusimy się niską ceną, a okaże się że opony posiadają niższe indeksy od zalecanych możemy mieć kłopoty, gdyż jest to zabronione i karane. Dlaczego takie obostrzenia?

Z prostej przyczyny- opony o niższym indeksie mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji. Szybsze zużycie, a także nie w pełne kontrolowane zachowania pojazdu, to pozostałe skutki opon o niższym indeksie. Jeżeli będziemy prowodyrem kolizji lub wypadku to ubezpieczalnia może nam odmówić wypłaty odszkodowania. Kolejna kwestia przed którą stają posiadacze samochodów to pytanie dotyczące ilości wymienianych opon. Czy od razu hurtowo wymieniać wszystkie opony, czy może jednak tylko po dwie. Powinniśmy wiedzieć że niezależnie od liczby wymiany opon w aucie powinniśmy posiadać cztery takie same opony. Nie warto ryzykować i nie warto brać opon kilku producentów, gdyż każdy produkujący ma swoje parametry takie jak choćby droga hamowania pojazdu. Cztery różne opony sprawią że podczas sytuacji kryzysowych na drodze możemy być świadkami wielu nieprzyjemnych sytuacji.