Zaznacz stronę

Opona to część auta bez której nie będzie on sprawny. Oczywiście silnik możemy odpalić jednak jak poruszać się bez czterech napompowanych i dobrych opon. Oponę nakłada się na koło (felgę lub obręcz) i dzięki temu nasz samochód może ruszać w drogę.

Historia opony sięga końcówki lat trzydziestych wieku XIX, kiedy to w Anglii Charles Goodyear wpadł na pomysł produkowania gumy. Dzięki eksperymentom na kauczuku odkrył proces jego wulkanizacji, co doprowadziło iż stało się to zalążkiem opony, takiej jaką znamy dzisiaj. Firmę którą założył nazwał swoim nazwiskiem, do dziś opona z logiem Goodyear to gwarancja jakości i dobra marka. Kolejny znany odkrywca, którego nazwisko dzierży firma-potentat na rynku oponiarskim to Dunlop.

Pod koniec XIX wieku opatentował oponę dętkową, którą używa się w rowerach. Kilka lat po Dunlopie, światu objawił się kolejny instruktor, niejaki Michelin, który wynalazł pneumatyczną oponę rozbieralną. Jego nazwisko, to podobnie jak dwa pozostałe znane są do dzisiaj wszystkim użytkownikom pojazdów z dętkami. . Dopiero lata dwudzieste minionego millenium doprowadziły do kolejnych przełomowych odkryć. Opony niskociśnieniowe oraz wysokociśnieniowe to krok milowy w produkcji opon. Po II wojnie światowej firma Michelin zaprezentowała światu oponę radialną, by zamknąć XX wiek rewelacyjnym systemem PAX, który pozwala na jazdę samochodem nawet kiedy opona jest bez odpowiedniego ciśnienia lub przebita. Tak pokrótce przedstawia się historia opon samochodowych. Jak widać liderzy rynku oponiarskiego czerpią i korzystają z podwalin, które pozostawili im założyciele, wynalazcy, patentując swoje odkrycia pod swoimi nazwiskami i tak samo rejestrując firmy, które do dzisiaj łączone są z bezpieczeństwem i rzetelnością.