Zaznacz stronę

Firmy oraz osoby prywatne wynajmujące mieszkania mogą zmagać się na co dzień z dużą liczbą pułapek na nich czyhającą a ich życie nie jest do końca tak usłane różami jak twierdzą niektórzy że za tak zwane nic nie robienie dostają co miesiąc mnóstwo pieniędzy i do końca życia mogą praktycznie nic nie robić.

Oczywiście nie jest tak każda branża niezależnie od ryzyka jakie podejmujemy ma swoją specyfikę i tylko jeśli dobrze poznamy ją od środka możemy tak na prawdę powiedzieć coś więcej. W dużych miastach będących ośrodkami przemysłowymi biznesowymi oraz oczywiście studenckimi wynajmowanie mieszkań może być dosyć atrakcyjnym sposobem na życie. W miastach które są już rozplanowane na tyle że w dobrych lokalizacjach nie powstaje już zbyt dużo nowych budynków mieszkalnych popyt na wynajem mieszkań zawsze będzie wyższy od podaży – również z tego powodu że pracownicy w Polsce stali się przez ostatnie dekady bardzo mobilni co bez wątpienia wymusiło na nich wysokie bezrobocie które w Polsce na początku nowego stulecia przekraczało dwadzieścia punktów procentowych w skali kraju a w niektórych rejonach Polski dochodziło nawet do trzydziestu procent.

W zależności od tego jak zarządzamy naszymi nieruchomościami średni zwrot z kapitału w tej branży może wynieść średnio od czterech do siedmiu procent w skali roku co jeśli porównamy to z innymi formami zarabiania z kapitału jest wynikiem dobrym. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę że wynajem mieszkań nie ma nic wspólnego z na przykład inwestowaniem w obligacje gdzie nie trzeba robić totalnie nic – w przypadku wynajmu mieszkań mamy jednak do czynienia z żywym organizmem tak więc trzeba sobie zdawać sprawę z pewnych trudności które na które możemy napotkać angażując swój kapitał w tę branżę. Pierwszym podstawowym utrudnieniem na które może natrafić osoba inwestująca swój kapitał w mieszkania jest niezwykle niekorzystna dla właścicieli ustawa o ochronie praw lokatorów.

Nawet gdy lokator uproczliwie uchyla się od płacenia nam czynszu za korzystanie z mieszkania a my mamy wyrok eksmisyjny na ręku to doprowadzenie do eksmisji angażując w to oczywiście własne środki oraz pracę komornika może być utrudnione – gdyż jako właściciele lokalu musimy mu zapewnić lokal zastępczy co oczywiście generuje dodatkowe koszta po naszej stronie. Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest fakt iż możemy podpisać z lokatorem umowę o najem okazjonalny. Dzięki temu będziemy mogli w razie problemów rozwiązać taką umowę dosyć szybko w uproszczonej procedurze jednak najemca w momencie podpisania z nami umowy o wynajem mieszkania będzie musiał wskazać lokal do którego w każdej chwili będzie się mógł przeprowadzić w przypadku gdy go eksmitujemy.