Zaznacz stronę

Owłosienie to nieodzowny element konstrukcji ciała wszystkich ssaków, jednakże u każdego spełniają one nieco odmienną rolę. U zwierzaków występujące w postaci futra jest to szczególnie termoregulacja i ocieplenie organizmu, u ludzi z kolei nie posiadają one już tak istotnych funkcji albowiem funkcjonują one tylko w konkretnych terytoriach na naszym ciele.

Typowym zadaniem włosów u człowieka oprócz rzecz jasna zalet urody jest częściowa osłona przez chłodem, zbyt dużą emisją promieni UV, a także – do czego sprzyjają człowiekowi brwi, ochrona przez wpadaniem potu i wody do oczu. Wyłącznie u ludzi włosy na głowie to też imponujący komponent przyznający nam praktycznego wyglądu czy temperamentu, dlatego poniektórzy z nas niesłychanie często przerabiają ich układ, zabarwienie czy uczesanie. Fryzjerzy specjaliści umieją z ludzkimi włosami dokonać niemal wszystko, jednak należy pamiętać, że mimo używania rozmaitych specyfików i odżywek chroniących za duża interferencja w konstrukcję kreatyny włosa, z której jest zbudowany może doprowadzić do jego nadszarpnięcia czy trwałego zniszczenia. Wypadanie włosów to często wskaźnik, że coś złego dzieje się na naszej skórze czy z czy konstrukcją samego włosa. Wycieńczenie cebulki włosowej, która trzyma je w naszej skórze to dominująca przyczyna ich wypadania, tymczasem może do tego dojść również wtedy, gdy nasz organizm i skórę gnębią różnego rodzaju infekcje.

Nagminną chorobą skóry na głowie występującą głównie u jednostek, które nazbyt korzystają z usług fryzjerów czy tanich środków chemicznych jest tzw. sucha skóra, która powoduje łuszczenie się naskórka i osłabienie jej mieszka, w którym zatknięta jest cebulka. Typowym rezultatem tej przypadłości jest natrętne świerzbienie, objawienie się łupieżu oraz wypadanie włosów. W takich sytuacjach najskuteczniej od razu udać się do lekarza i zrobić użytek z kuracji leczniczej, albowiem odłożenie tego problemu może prowadzić do nadzwyczaj poważnych efektów z absolutną stratą włosów włącznie.