Zaznacz stronę

Kuba, wyspa gorąca i pełna uroku

Republika Kuby jest państwem usytuowanym w Ameryce Srodkowej na Morzu Karaibskim. Składa się z wyspy Kuby oraz wielu małych wysepek. Jej stolicą jest Hawana. Otoczona jest 1600 wysepkami, skałami i rafami. Okoliczne wyspy tworzą archipelagi. Niegdyś zamieszkiwali ją Indianie, później plemię Sibonejów, a następnie Indianie Taino. Przed kolonizacją Indian było aż sto tysięcy. Kubę odkrył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. W 1521 roku Kuba stała się częścią Nowej Hiszpanii. Pojawiły się tam plantacje trzciny cukrowej uprawiane przez niewolników przywożonych z Afryki. Na Kubie stworzono także centrum handlu niewolnikami. W 20 wieku na Kubie pojawił się kryzys. W 1959 roku Kubą zaczął rządzić Fidel Castro. Państwo nawiązało sojusz z ZSRR. Od 1960 aż do upadku ZSRR Kuba była wspomagana przez radzieckiego sojusznika.

Hawana, zawsze piękna

Hawana jest stolicą Kuby. Liczy ponad dwa miliony mieszkańców. Zabytkowa hawańska starówka jest na liście Swiatowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto założono w XVI wieku. Od samego prawie początku pełniła rolę ważnego portu handlowego i wojennego. Wielokrotnie palona, okradana i niszczona, jednak w 1607 roku stała się stolicą hiszpańskiej kolonii. Zamożni turyści chętnie odwiedzają stare miasto i pałac gubernatora. Siedemnastowieczne kościoły także są godne uwagi. Niezwykłym miejscem jest przestronny Plac Rewolucji, wokół którego skupione są gmachy rządowe.
Obecnie Hawana jest centrum przemysłowym, z zakładami wielu branż. Produkowane są tutaj także rum i słynne hawańskie cygara, które mają prawo do nazwy Havanas. Mimo zniszczeń i dewastacji Kuba nadal jest piękna i podziwiana przez turystów. Gdyby nie zmiany ustrojowe miasto zachowałoby o wiele więcej zabytków lub byłyby one w lepszym stanie.
Ważnym wydarzeniem w życiu Kuby jest karnawał w Santiago, gdy zdaje się, że całe miasto mieszka na ulicach i bawi się od rana do wieczora. Na placach i ulicach zbierają się barwne tłumy, a muzyka radośnie rozbrzmiewa. Karnawał odbywa się w dniach od 18 do 27 lipca i wówczas warto odwiedzić Kubę, aby przeżyć najpiękniejsze chwile w roku i zaznać aury nieskrępowanej zabawy, radości i luzu w tym barwnym mieście.

Kubańska kuchnia, czyli proste smaki

Kubańczycy lubią ryby, wieprzowinę i kurczaki. Bardzo chętnie mięsa okraszają ryżem i czarną fasolą. Zupy zagęszczają słodkimi kartoflami. Gotują pyszną zupę czosnkową, dyniową oraz owoce morza. Ryby najczęściej gotują lub pieką, czasem podawana jest pizza z dodatkiem ryby. Czasem panierują ryby w cieście. Rzadko jadają wołowinę, ponieważ nie jest ona zbyt dostępna na tej wyspie. Jest to drogie mięso, dlatego głównie turyści mogą delektować się jego smakiem. Zdarza się Kubańczykom podczas specjalnych okazji serwować pieczonego prosiaka, jednak jest to dość rzadki specjał na kubańskich stołach. Na co dzień Kubańczycy zazwyczaj jadają ryż, ponieważ jest on tani i powszechnie dostępny. Na deser jadają owoce, których na wyspie jest duża obfitość- Na wyspie codziennością są braki żywnościowe, dlatego też Kubańczycy jedzą skromnie i oszczędnie. Bieda nie odbiera im radości życia i chęci poznawania świata.

Jak zwiedzać Kubę? Można wynająć samochód i w ten sposób zwiedzać Kubę. Jest to dość ekstremalny sposób podróżowania, ponieważ drogi są dziurawe, brakuje oświetlenia, policja często kontroluje auta, a szybkość poruszania się kontroluje na tzw. oko, ochoczo wypisując mandaty za jej przekroczenie. Można przemieszczać się linią autobusową Viazul, która jest wygodna i klimatyzowana. Bilety na autokar rezerwować trzeba dobę przed osobiście lub telefonicznie. Koleje nie są godne polecenia – stare wagony, wielogodzinne opóźnienia, postoje w szczerym polu. Czasem pociąg nie przyjeżdża w ogóle.

Co warto wiedzieć o Kubie

Turysta powinien wiedzieć, że połączenia telefoniczne z Kuby to jedne z najdroższych rozmów telefonicznych na świecie. Internet dostępny jest w hotelach, nie można jednak przesyłać żadnych plików poza Kubę. Połączenia są bardzo wolne i bardzo drogie. Kartki pocztowe i listy mogą dotrzeć do adresata nawet po kilku miesiącach. Jedynie DHL dostarcza przesyłki na Kubę oraz poza ten kraj. Na Kubie warto podziwiać rzeki, jeziora i bogatą faunę i florę. Są tutaj bardzo jadowite pająki, skolopendry i skorpiony. Także krokodyle można spotkać na wyspie Zapata. Na sawannach występują przepiękne, duże legwany, a ciekawostką są żółwie morskie. Jak widać na wyspie jest obfitość atrakcji. Dla amatorów wspinaczek są także górskie szczyty.

Cygara hawańskie, najlepsze na świecie

Hawańskie cygara są klasyką gatunku. Kto nie pamięta, jak Andy Garcia palił cygara w filmie Hawana? Pojawiały się także w innych filmach i na kartach książek. Są to najlepsze cygara na świecie – przynajmniej zdaniem znawców. Gleba, opady deszczu i temperatura powietrza przyczyniają się do jakości tytoniu. Najdroższe i najlepsze cygara są zwijane ręcznie. Pozostałe zwijają maszyny. Te najdroższe pakowane są w skrzyneczki wykonane z drewna cedrowego, co pogłębia ich aromat i pozwala zachować świeżość. Takie cedrowe opakowania są także bardzo eleganckie. Na dobre, najwyższej klasy cygaro trzeba wydać ponad 20 euro.

Jak się pije po kubańsku

Kubański rum jest znany na całym świecie. Produkowany jest z trzciny cukrowej. Na Kubie już d 17 wieku produkowano ten trunek dzięki pracy afrykańskich niewolników. Produkowany jest on z odpadów, czyli z melasy, która jest ubocznym produktem podczas procesu wytwarzania cukru. W zależności od czasu produkcji powstają różne rodzaje rumu. Najmłodszy i najsłabszy jest silver. Używa się go do produkcji koktajli takich, jak Cuba Libre i Mojito. W Polsce popularne, zwłaszcza w zimie, jest picie herbaty z rumem.

Wakacje na Kubie

Wyobraź sobie – wygrałaś na loterii lub w lotto, masz gruby portfel i wypełnione gotówką konto. Co robisz? Spełniasz marzenie i jedziesz na Kubę. Nucisz Kuba wyspa jak wulkan gorąca i już oczami duszy widzisz wszystkie filmowe sceny z Kuby, słyszysz artystów z Buena Vista Social Club.
Aby wakacje były udane musisz przygotować się na taki wyjazd. A zatem, zabierz ze sobą tzw. standardowy zestaw turysty, czyli: aparat fotograficzny i kamerę, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV. Zabierz prawo jazdy, najlepiej międzynarodowe. Pamiętaj, że gniazdka elektryczne są nieco inne w kształcie. Karty kredytowe nie są akceptowane wszędzie. Warto zabrać czeki podróżne. Kuba nie uznaje amerykańskich kart kredytowych ani czeków podróżnych z tego kraju. Poza tym nie pij surowej wody, owoce myj dokładnie, nie używaj samochodu po zmroku, chyba że lubisz ostrą jazdę po dziurawych i ciemnych drogach. Mimo niedogodności pobyt będzie niezapomniany.

Kuba zachwyca zielenią, plantacjami kawy takimi, jak ta w Pinar del Rio, górami, kurortami, cygarami, rumem i cudownymi wycieczkami. To Kuba widziana oczami turysty. Kuba postrzegana przez Kubańczyków nie jest aż tak kolorowa, to kraj biedny, głodny i bez perspektyw. Elitami są Kubańczycy pracujący w turystyce i firmach zagranicznych. Inni są biedni, nie mają perspektyw ani pieniędzy. Ich rodzice liczyli na równość i sprawiedliwość społeczną, niestety, bezpodstawnie. Reglamentowana żywność i woda, długie kolejki po jedzenie, nędzne zarobki, przerwy w dostępie prądu i niezbyt dostępny internet – taka jest codzienność tego turystycznego raju.

Fotolia_57923436_Subscription_L