Zaznacz stronę

Oszczędzanie jest sztuką szczególnie potrzebną dzisiejszemu światu. Kredyt to coraz powszechniejsza forma pozyskiwania środków pieniężnych, wynika z niego zadłużenie, tracimy pieniądze. O ile prostsze byłoby systematyczne oszczędzanie i wypłata środków na odpowiednią okazję od czasochłonnej, stresogennej obsługi długu. Pytanie tylko w jaki sposób oszczędzać? Przecież nie będziemy gromadzić pieniędzy w śwince. Istnieją dwie główne drogi:

Często wybieranym oszczędzaniem jest wpłata pieniędzy na lokatę. Procent zysku zależy oczywiście od wielkości wpłaty i długości lokaty. W dzisiejszych czasach tego rodzaju inwestycje nie wiąże się z dużym ryzykiem, np. plajtą banku i w konsekwencji jego niewypłacalnością. Lokata to wciąż często wybierana forma inwestycji.

Oszczędzanie tradycyjne polega na inwestowaniu w wartościowe kruszce. To znana z dawien dawna metoda, choć ostatnimi czasy mniej stabilna. Polega na wymianie pieniędzy na ich ekwiwalent w złocie, srebrze, platynie a nawet diamentach. Pieniądze podlegają nieustanne inflacji, wymienione zaś kruszce, przynajmniej w teorii, powinny w najgorszym wypadku utrzymywać swą wartość. Niestety, to już przeszłość, bo od roku 2009 i gwałtownych spadków cen metali szlachetnych na giełdzie nie można być już ich tak pewnym, jak przedtem. Szczególnie złoto straciło na swej atrakcyjności inwestycyjnej.

Pamiętajmy jednak, że zbyt długie przetrzymywanie pieniędzy na kontach prowadzi do tezauryzacji, czyli zastoju w przepływie środków finansowych. Im większe kwoty, tym groźniejsza tezauryzacja. Tezauryzacja nie ma wpływu na pojedyncze jednostki, ale dotyka całą gospodarkę. Kredyt działa odwrotnie, jego działanie na gospodarkę może być stymulujące, ale na jednostkę druzgoczące.