Zaznacz stronę

Czytanie książek jest staroświeckie?

Niektórzy uważają, że czytanie książek jest niemodne. Komputer, nowoczesne nośniki informacji, telefony, ipody, ipady – to wszystko jest nowoczesne i ciekawe. Młodzież coraz rzadziej sięga po książkę, postrzeganą jako nudna i nieinteresująca. Tymczasem te właśnie nudne książki rozwijają wyobraźnię i sprawiają, że osoby dużo czytające mówią pięknie, mają wiedzę i chętnie piszą. Polszczyzna dzieci i młodzieży jest uboga. Dzieci i młodzież wolą godzinami tkwić przed komputerowym monitorem niż sięgnąć po książkę. W ten sposób samodzielnie wykluczają się z kultury oraz nie znają arcydzieł światowej literatury.

Czytanie ćwiczy…

Czytanie ćwiczy mózg, sprawia, że szare komórki są lepiej wyćwiczone i chętne do pracy. Mózg osób tkwiących przed komputerem jest rozleniowiony. Mózg osób czytających jest wygimnastykowany, podejmuje wysiłek, przetwarza informacje.

shutterstock_301077092

Czytanie wzbogaca słownictwo i sprawia, że osoba czytająca nie popełnia błędów ortograficznych lub popełnia ich niewiele. Czytanie jest wyzwaniem oraz zachętą do zanurzania się w inne światy. Czytanie wzbogaca pisanie – osoby czytające ładniej i ciekawiej piszą. Jest to prawda potwierdzona przez naukowców. Rozwinięta wyobraźnia, większe poczucie własnej wartości – takie zalety mogą osiągnąć ci, którzy czytają. Rodzice czytający chętnie książki przekazują własną pasję dzieciom, czyniąc z nich osoby myślące, o rozwiniętej wyobraźni. Zachęcamy do poznawania świata zapisanego na kartach ksiąg.