Zaznacz stronę

Jeśli chodzi o nasze zdrowie jesteśmy o wiele bardziej skłonni do eksperymentów niż wtedy, kiedy mamy do czynienia z chorobami u dziecka. Zawsze czujemy się bardziej spokojni, gdy stan zdrowia dziecka skonsultujemy z lekarzem.

Są jednak schorzenia, z którymi nadal wolimy radzić sobie domowymi sposobami. Tak się dzieje, gdy chodzi o zaparcia u dzieci. Faktycznie przeważnie te domowe sposoby są najbardziej skuteczne i niejednokrotnie są one również polecane przez samych lekarzy.

Jeśli chodzi o zaparcia u dzieci – musimy zawsze pamiętać, że to właśnie u najmłodszych bardzo często mamy do czynienia z zaparciami nawykowymi. Nie są one związane z nieodpowiednią dietą, czy też zbyt mała podażą płynów.

Warto zatem obserwować dziecko i (jeśli wiek malca na to pozwalać) porozmawiać z nim o tym, dlaczego tak się dzieje. Może się okazać, że dziecko specjalnie powstrzymuje się przed wydalaniem. Problemem może być nieznane otoczenie (nowa toaleta podczas wakacji, albo też w przedszkolu). Czasami dla dziecka wydalanie jest nieprzyjemne albo wręcz bolesne. Jeśli dostajemy od dziecka taką informację – warto faktycznie pomyśleć o tym, by skonsultować się z lekarzem.

Kolejną przyczyną zaparć może być już wspomniana wcześniej dieta i zbyt mała ilość wypijanych płynów. Jeśli zauważymy, że dziecko faktycznie pije za mało i je zbyt niewielkie ilości warzyw i owoców – przyczyna zaparć leży najprawdopodobniej tutaj.

Pilnujmy zatem, by dziecko jadło jak najwięcej błonnika. Pamiętajmy także, że niektóre „niewinne” potrawy, które mogą jeść osoby dorosłe – są zbyt ciężkie dla dziecka (na przykład grzyby). Zwracajmy także uwagę na ilość wypijanych płynów i zachęcajmy dziecko do picia wtedy, kiedy widzimy, że jednak pije ono za mało.