Zaznacz stronę

Fundusze inwestycyjne to instrumenty, które zainteresują każdego komu nie wystarczają zyski osiągane z niskooprocentowanych lokat i innych depozytów oraz takie osoby, które faktycznie nie chcą już tylko oszczędzać, ale także inwestować. Wiele osób twierdzi, że z funduszami wiąże się pewien prestiż, gdyż nadal stosunkowo niewiele osób wie o tym, że można z nich bezpiecznie korzystać.

Inwestowanie na własną rękę jest raczej średnio opłacalne, ze względu na opłaty, które należy ponieść w związku z nim. Ponadto trzeba wykazać się dużym kapitałem, który można zainwestować w różne źródła oraz wykazać się ogromną wiedzą na temat zasad działania rynków finansowych. Jeżeli nie pracujemy w branży musimy poświęcić także dużo czasu na to, by na bieżąco śledzić zmiany na rynkach, by w pewnych sytuacjach odpowiednio dobrze zareagować. Szansą są więc fundusze, które dają równą szansę dla wszystkich, także tych osób, które dysponują niewielkimi kwotami oraz niezbyt dużą praktyczną znajomością rynków finansowych.

W funduszach inwestycyjnych rozdysponowywaniem środków zajmują się wybitni specjaliści, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie. Pracują w nich także osoby odpowiedzialne za analizę rynku i sytuacji na nich panującej, a także za zarządzanie finansami. Jednym słowem mamy do czynienia z szeregiem specjalistów, którzy znają się na całym spektrum zagadnień związanych z TFI i starają się jak najlepiej zarządzać powierzonymi im pieniędzmi.

Fundusze, w pewnym sensie, pozwalają także na uniknięcie zbędnego ryzyka. Nawet posiadając niewielkie środki można inwestować jednocześnie w kilka rożnych instrumentów począwszy od tych, które opierają się na obligacjach, aż do tych, które bazują przede wszystkim na akcjach, na których można dużo stracić, ale jeszcze więcej zyskać. Gdybyśmy chcieli to samo robić na własną rękę musielibyśmy dysponować ogromnym kapitałem, który musielibyśmy podzielić w sensowny sposób.

Inwestycje w fundusze gwarantują także bardzo szybki dostęp do swoich środków, niezależnie od tego w jaki instrument zostały one ulokowane. Każdy ich uczestnik może w dowolnym momencie zlecić dyspozycję odkupienia jednostek, zarówno częściowego jak i całkowitego, bez ryzyka utraty wypracowanych zysków. W ciągu najczęściej 2 dni roboczych środki mamy już na koncie. Dzięki temu, że nie ma tu określonego z góry czasu inwestycji okazuje się, że taka forma oszczędzania może być bardziej korzystna niż standardowe lokaty, w przypadku których wycofanie środków przed upływem końca umowy może grozić utratą odsetek.

Niewątpliwą zaletą funduszy jest również fakt, że ich rynek jest uregulowany przez przepisy prawne, które są dość restrykcyjne, tak by do minimum ograniczyć ryzyko jakiejkolwiek defraudacji powierzonych środków. Niemniej nie powinniśmy przesadnie wierzyć firmom, które obiecują jakiś ponadprzeciętny zysk, którego nie są w stanie zapewnić inne firmy działające na rynku w tej samej branży. Decydując się więc na zakup jednostek powinniśmy decydować się na pośrednictwo banków i innych instytucji, które posiadają już ugruntowaną i stabilną pozycję oraz solidne zabezpieczenia.