Zaznacz stronę

Ekspres przelewowy – symbol czasów minionych

Ekspres do kawy przelewowy jest najprostszym rodzajem tego urządzenia. Jeszcze kilkanaście lat temu w niejednym polskim domu znajdował się ten symbol zamożności oraz nowoczesności. Na początku lat 90. XX wieku taki ekspres zrobił ogromną karierę. Jego zaletami jest to, że jest mały, nie zajmuje wiele miejsca, jest łatwy w obsłudze. W takim ekspresie można przyrządzić kawę, jednak nie będzie to kawa smakująca niczym w prawdziwej kawiarni. Na pewno będzie jednak zdrowsza i smaczniejsza od kawy rozpuszczalnej. Ekspres przelewowy daje w smaku kawę zalewaną wrzątkiem, czyli przygotowywaną po turecku. Ekspresy przelewowe mają płytę utrzymującą ciepło. Dzięki takiej płycie dzbanek z kawą jest gorący przez długi czas. Czasami nawet przez cztery godziny można cieszyć się gorącą kawą. Niestety, w ekspresie przelewowym nie można przyrządzić cappucino, macchiate czy latte. Kawa z ekspresu przelewowego ma wysoką zawartość kofeiny i potrafi być gorzka. Prawdziwi smakosze docenią tego rodzaju napój kawowy. Wysoka zawartość kofeiny jest wielką zaletą tego ekspresu, ale nie każdy akceptuje tak mocny napar o gorzkawym smaku. Niektórzy wolą bardziej wysublimowany smak i aromat – dla nich są ekspresy ciśnieniowe, bardziej nowoczesne i oferujące kawę o delikatniejszym smaku.

Koszt ekspresu przelewowego

Ekspres przelewowy można kupić za niewiele ponad sto złotych – tyle kosztują najtańsze modele. Ekspres przelewowy jest prosty: filtr, kawa i woda wystarczą do przyrządzenia smacznego napoju. Pewien proces parzenia i już jest napój. Obsługi ekspresu przelewowego długo tłumaczyć nikomu nie trzeba. Taki ekspres na pewno będzie przydatny, gdy organizujemy dużą imprezę i mamy gości, a kawa w dzbanku jest podgrzewana przez cały czas. Duży, dwulitrowy dzbanek pozwoli zaserwować kawę z ekspresu przelewowego kilku osobom jednocześnie. Ekspres przelewowy jest nieekonomiczny, gdy chcemy zaparzyć jedną filiżankę kawy, ale przy dużych ilościach kawy urządzenie to sprawdza się znakomicie. Niektóre firmy proponują ekspres na dwie filiżanki lub dwa kubki kawy. Dzięki takiemu urządzeniu niejedna osoba nacieszyć się może pyszną kawą. Bosch, Zelmer, Krups, Philips, Russel Hobbs, Electrolux produkują także ekspresy przelewowe, bo nadal jest na nie pewien popyt. Niektóre firmy produkują ekspresy, do których trzeba włożyć papierowe filtry. Inne montują filtry stałe (są to droższe ekspresy), a klient może znaleźć idealny ekspres dla siebie. Niektóre firmy oferują ten rodzaj urządzenia z timerem. Niewielki ekspres pozwala przyrządzić cztery filiżanki kawy jednocześnie, większe urządzenie daje możliwość zaparzenia nawet 13 filiżanek czarnego, aromatycznego napoju. 

Ekspres przelewowy jest ekonomiczny, pozwala przyrządzić mnóstwo kawy w tym samym czasie i daje poczucie małego luksusu. Nie jest to już ekspres na miarę naszych czasów, wyścig wygrywają ekspresy ciśnieniowe, jednak warto mieć w domu ekspres przelewowy. W razie awarii droższego urządzenia smakosza uraduje smak kawy z ekspresu przelewowego. Lepsza taka kawa niż parzona po turecku lub rozpuszczalna. Można do niej dodać kardamon, goździki, cukier trzcinowy i zyskujemy całkiem smaczny napój.