Zaznacz stronę

Komputerowe opowieści

Komputery w Polsce stały się popularne około 20 lat temu. Wtedy był to początek rewolucji, a dzisiaj jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich. W każdym domu jest przynajmniej jeden komputer. Dorośli mają swój komputer, dzieciaki także mają komputery dla siebie. Trudno wyobrazić sobie pracę bez komputera, ponieważ to narzędzie informatyczne zrewolucjonizowało życie i ułatwiło pracę. Jest to dobre urządzenie, ale ma pewne wady. Jakie? Na pewno niszczy wzrok i sprawia, że krzywi się kręgosłup. Pomaga w odrabianiu zadań domowych, spędzaniu wolnego czasu, ale jednocześnie psuje wzrok. Coś za coś – można powiedzieć, jednak cena czasem jest bardzo wysoka. Nie warto płacić za korzystanie z komputera własnym zdrowiem oraz życiem.

11

Jak ograniczać szkodliwość komputera?

Należy dbać o higienę pracy przy komputerze, robić przerwy po każdej godzinie pracy przy tym urządzeniu, mieć właściwe okulary do pracy przy komputerze, nie siedzieć z twarzą tuż przy monitorze. Dorośli powinni zadbać o dzieci. Dziecko nie powinno spędzać więcej niż dwie godziny dziennie przy komputerze, w dobrym oświetleniu. Czasami dobrze jest urządzić dziecku dzień bez komputera. Takie podejście sprawi, że dziecko dostrzeże zalety gier i zabaw na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Lepszy od Facebooka jest trzepak – kiedyś dzieci integrowały się wokół trzepaka, a dzisiaj integrują się w sieci. To pierwsze rozwiązanie było lepsze.

Podsumowując, komputer ma zalety – pozwala pracować, szukać pracy, uczyć się, czerpać rozrywkę. Jednak może doprowadzić do uzależnienia i niekorzystnie wpływać na zdrowie. Umiar w użytkowaniu komputera jest jak najbardziej wskazany, nie ma co do tego wątpliwości.