Walcz dzielnie z trądzikiem

Ekspres przelewowy, czyli poczuj smak tradycji
Czerwiec 20, 2016
Grillowanie w domu? A dlaczego nie?
Lipiec 14, 2016

Udręki młodości, czyli trądzik młodzieńczy

Czym jest trądzik młodzieńczy? Utrapieniem młodości, przekleństwem i udręką, sprawiającą, że uciekamy od innych i od siebie samych. Gdy pojawiają się wypryski na twarzy i czasem szyi, świat traci swój urok, a młoda dziewczyna lub młody chłopak popadają w rozpacz. Nie jest to najlepszy moment w życiu młodego człowieka – obwinia on trądzik o brak przyjaźni, trudne relacje z kolegami i koleżankami, brak dziewczyny. Wszystkiemu winna jest burza hormonów szalejąca w organizmach nastolatków. Stąd wypryski na skórze, tłuste włosy i zmienne nastroje. Trądzik to nie tylko problem skórnych wykwitów, lecz przede wszystkim problem psychiki. Jestem gruba, chuda, mam trądzik, do tego tłuste, czyli przetłuszczające się włosy.  W wyjątkowych przypadkach cierpią na niego 30- i 40-latkowie. Przebiega różnie – niektórzy nastolatkowie mają pojedyncze krostki, inni są nimi usiani jak niebo gwiazdami. Trądzik młodzieńczy to cała gama problemów i gradowe chmury złego nastroju. Jeśli trądzik jest nieprawidłowo leczony lub w ogóle nieleczony, to wówczas pojawiają się na skórze blizny.

Wystąpienie tej choroby to efekt burzy hormonów, a szczególnie intensywnego i agresywnego działania testosteronów w organizmach chłopców i dziewcząt. Ma on duży wpływ na intensywną pracę gruczołów łojowych. Spocone dłonie i stopy, przetłuszczające się błyskawicznie włosy, tłusta, błyszcząca się cera i wypryski na twarzy.

Domowe sposoby leczenia trądziku

Domowe sposoby w pewnych przypadkach okazują się skuteczne, w innych nie. Osobom udręczonym drobnym trądzikiem warto polecić picie naparów rumianku, kwiatu lipy i szałwii przynajmniej trzy razy w tygodniu. Bratek również pozytywnie wpływa na kondycję i wygląd skóry. Również parówka z rumianku, lipy i szałwii jest przydatna. Gdy do pół szklanki ciepłej wody dodamy po dwie krople olejków jałowcowego i cedrowego, to powstanie znakomity tonik. Należy nim przemywać twarz co dwie godziny. Pomocny w zwalczaniu trądziku będzie także podobny tonik z cytryny. Sok z aloesu również jest godny polecenia, sokiem wyciśniętym z naciętej rośliny codziennie należy smarować twarz, omijając oczy i usta. Domowa maseczka z drożdży i mleka lub maseczka z plasterków świeżego ogórka również pomagają. Są to metody tanie, ale bardzo skuteczne.

Fotolia_82727200_Subscription_Monthly_XXL

Czy można zapobiegać trądzikowi?

W pewien sposób tak, gdy nastolatek dba o higienę. Twarz powinien myć dwa razy dziennie preparatami do cery trądzikowej zawierającymi kwas salicylowy oraz związki siarki, a skórę przemywać bezalkoholowym tonikiem. Zwykły mydło obniża kwasowość i sprzyja mnożeniu się bakterii, czyli potęguje produkcję łoju i prowadzi do nasilania się zmian trądzikowych. Dziewczyny nie powinny nakładać grubego makijażu, aby zakryć trądzik, bo to nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Jeśli już malują się, to bezwzględnie powinny zmywać makijaż przed snem. Gruba warstwa fluidu to błąd i trądzik zakryje, ale go nie wyleczy. Wyciskanie wyprysków spowoduje rozsianie ich po całej twarzy. Warto kupić preparaty bez recepty takie, jak Benzacne lub Skinoren, które są dostępne w każdej aptece. Trzeba je stosować przez 6-8 tygodni, bo dopiero po takim czasie ustępują niepożądane objawy. Na ograniczenie trądziku wpływa także dieta – powinna składać się z nieprzetworzonych produktów w jak największym stopniu, zawierać sporo warzyw i owoców, nie powinna mieć w składzie wysoko przetworzonych produktów oraz konserwantów. W przypadkach bardzo zaawansowanego trądziku – gdy zmiany skórne pojawiają się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej i plecach – niezbędna jest wizyta u lekarza-dermatologa.

Komentarze są wyłączone.