Samochody osobowe typu roadster

Analiza snów
Październik 8, 2014
Popularna roślinka akwariowa, czyli za co akwaryści cenią sobie rogatka sztywnego
Listopad 5, 2014

Roadster to nazwa określająca typ nadwozia samochodu osobowego, który charakteryzuje się sportowym charakterem, wyposażeniem tylko w dwa siedzenia oraz brakiem stałego dachu. Współczesne modele roadsterów poznać można po tym, że dach (miękki lub sztywny) przypina się do karoserii, a więc nie jest on stałą częścią nadwozia.

Na początku ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych, (a kilka lat później w Europie) termin roadster określał silniejsze modele samochodów, pozbawione dachu i wyposażone w tzw. ‘siedzenie teściowej’. Modele typu roadster były następcami, a niekiedy rówieśnikami runaboutów. Runabout – tak z kolei nazywano w USA niewielki, lekki, prosty i tani samochód, najczęściej z jednocylindrowym silnikiem, dwoma siedzeniami, także pozbawiony dachu. Runabouty były prekursorami dwudrzwiowych kabrioletów, roadsterów i aut sportowych. Auta tego typu były popularne na początku XX wieku, czyli u zarania motoryzacji.>W chwili obecnej na rynku motoryzacyjnym znaleźć możemy przede wszystkim takie modele samochodów o nadwoziu typu roadster:
– Mazda MX-5
– Audi TT Roadster
– Honda S2000
– BMW Z3/Z4
– Mercedes McLaren SLR Roadster
– Chrysler Crossfire Roadster
– Nissan 350Z Roadster
– Porsche Boxster

Mazda MX-5 Roadster Coupe to połączenie zalet sztywnego dachu z przyjemnością czerpaną z jazdy roadsterem. Fakt, iż dach mieści się całkowicie między kabiną, a bagażnikiem sprawia, że zawsze dostępna jest cała przestrzeń bagażowa. Proces składania dachu trwa tylko 12 sekund, co jest jednym z najlepszych wyników w tym segmencie aut. By lepiej wyciszyć wnętrze pojazdu podczas jazdy, do produkcji wariantu 2009 użyto nowych materiałów dźwiękochłonnych, które nie zwiększyły ciężaru pojazdu. Sportowy charakter roadstera uwidoczniają subtelne lecz pełne wyrazu elementy wyglądu zewnętrznego. Ulepszono wygląd przedniej kraty wlotu powietrza, otoczenia reflektorów i przednich świateł przeciwmgielnych oraz klamek drzwi. Roadster pozwala cieszyć się komfortem i wygodą przez cały rok, ponieważ gdy tylko chcemy, możemy złożyć dach i poczuć powiew wiatru.

Komentarze są wyłączone.