Na co należy uważać inwestując w wynajem mieszkań

Elegancja w kuchennych oknach
Maj 4, 2019
Czy program rodzina pięćset plus poprawi na stałe demograficzną sytuacje Polski?
Październik 8, 2019

Firmy oraz osoby prywatne wynajmujące mieszkania mogą zmagać się na co dzień z dużą liczbą pułapek na nich czyhającą a ich życie nie jest do końca tak usłane różami jak twierdzą niektórzy że za tak zwane nic nie robienie dostają co miesiąc mnóstwo pieniędzy i do końca życia mogą praktycznie nic nie robić.

Oczywiście nie jest tak każda branża niezależnie od ryzyka jakie podejmujemy ma swoją specyfikę i tylko jeśli dobrze poznamy ją od środka możemy tak na prawdę powiedzieć coś więcej. W dużych miastach będących ośrodkami przemysłowymi biznesowymi oraz oczywiście studenckimi wynajmowanie mieszkań może być dosyć atrakcyjnym sposobem na życie. W miastach które są już rozplanowane na tyle że w dobrych lokalizacjach nie powstaje już zbyt dużo nowych budynków mieszkalnych popyt na wynajem mieszkań zawsze będzie wyższy od podaży – również z tego powodu że pracownicy w Polsce stali się przez ostatnie dekady bardzo mobilni co bez wątpienia wymusiło na nich wysokie bezrobocie które w Polsce na początku nowego stulecia przekraczało dwadzieścia punktów procentowych w skali kraju a w niektórych rejonach Polski dochodziło nawet do trzydziestu procent.

W zależności od tego jak zarządzamy naszymi nieruchomościami średni zwrot z kapitału w tej branży może wynieść średnio od czterech do siedmiu procent w skali roku co jeśli porównamy to z innymi formami zarabiania z kapitału jest wynikiem dobrym. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę że wynajem mieszkań nie ma nic wspólnego z na przykład inwestowaniem w obligacje gdzie nie trzeba robić totalnie nic – w przypadku wynajmu mieszkań mamy jednak do czynienia z żywym organizmem tak więc trzeba sobie zdawać sprawę z pewnych trudności które na które możemy napotkać angażując swój kapitał w tę branżę. Pierwszym podstawowym utrudnieniem na które może natrafić osoba inwestująca swój kapitał w mieszkania jest niezwykle niekorzystna dla właścicieli ustawa o ochronie praw lokatorów.

Nawet gdy lokator uproczliwie uchyla się od płacenia nam czynszu za korzystanie z mieszkania a my mamy wyrok eksmisyjny na ręku to doprowadzenie do eksmisji angażując w to oczywiście własne środki oraz pracę komornika może być utrudnione – gdyż jako właściciele lokalu musimy mu zapewnić lokal zastępczy co oczywiście generuje dodatkowe koszta po naszej stronie. Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest fakt iż możemy podpisać z lokatorem umowę o najem okazjonalny. Dzięki temu będziemy mogli w razie problemów rozwiązać taką umowę dosyć szybko w uproszczonej procedurze jednak najemca w momencie podpisania z nami umowy o wynajem mieszkania będzie musiał wskazać lokal do którego w każdej chwili będzie się mógł przeprowadzić w przypadku gdy go eksmitujemy.

Komentarze są wyłączone.