Gorąca Brazylia, czyli odpocznij znakomicie

Jak żyć zdrowo?
Kwiecień 13, 2016
Kuba, gorąca wyspa
Kwiecień 16, 2016

Gorąca, zielona i daleka Brazylia

Brazylia to największe państwo Ameryki Południowej, zajmuje ponad 47 procent powierzchni tego kontynentu, a zamieszkuje je ponad 200 milionów mieszkańców. Słynie z kontrastów, bieda sąsiaduje z ogromnym bogactwem w tym kraju. Największą rzeką Brazylii jest rzeka Amazonka. Słynne są wodospady Iguacu. Składa się z 26 stanów i jednego dystryktu federalnego. W 1988 roku uchwalono konstytucję tego kraju. Kraj zamieszkuje ok. 7 procent Murzynów, 1 procent Kreoli, ponad połowa ludności tego kraju to ludzie biali. Spora część to Mulaci i Metysi. Językiem urzędowym Brazylii jest portugalski, inny niż język używany w Portugalii, bardziej miękki. Około 63 procent ludności Brazylii to katolicy. W Sao Paulo mieszka ponad 54 procent katolików. W Brazylii mieszkają także Swiadkowie Jehowy, adwentyści, ewangelicy, zielonoświątkowcy. Elementy europejskie, amerykańskie oraz afrykańskie stworzyły niezwykle efektowną kulturę. Tańcem narodowym jest wywodząca się z Angoli Samba. W Brazylii popularna jest piłka nożna oraz wyścigi Formuły 1.

Brasilia, stolica Brazylii

Brasilia jest obecnie stolicą Brazylii. Zbudowano ją w 1960 roku na pustkowiu. Jego budowę zainicjował prezydent Kubitschek. Były prezydent Polski, Lech Wałęsa, twierdził, że jest to miasto zbudowane przez komunistę za pieniądze wyłożone przez kapitalistów. Według twórców w mieście miało mieszkać nie więcej niż 500 000 osób, jednak obecnie aż 2 miliony osób znalazło tu swoje miejsce. W mieście znajdują się liczne kościoły i miejsca kultu, tarasy widokowe, parki miejskie. W 1987 roku Brasilia zaliczona została w poczet historycznego i kulturowego dziedzictwa ludzkości. Na zwiedzenie zasługują Plac Trzech Władz, Pałac Alvorada, Teatr Narodowy Claudio Santoro. W licznych miejskich parkach znaleźć można relaks i wypoczynek. Podsumowując, piękne miasto, w pięknym kraju, na odległym i egzotycznym dla Polaków kontynencie. Istnieje możliwość podziwiania miasta z lotu ptaka, wynajętym helikopterem. Jest to atrakcja dla bardziej zasobnych turystów. Mniej zasobni znakomicie zwiedzą to niezwykłe miasto poruszając się pieszo i przyglądając się jego najciekawszym miejscom.

Brazylia to gospodarcza potęga

Brazylia wyrasta coraz szybciej na gospodarczą potęgę. Ma już szóste miejsce w biznesowym rankingu. Kraj ten aktywnie działa na gospodarczych rynkach. Współpracuje z Turcją, wyprzedza kraje Europy. Nie można już lekceważyć tego kraju. Prawdopodobne i zdumiewające jest to, że prawdopodobnie wkrótce Brazylia wyprzedzi w bliskiej przyszłości Niemcy. Niemcy nie tracą na sile, to brazylijska gospodarka przyspieszyła w zdumiewający sposób. W 2014 roku w Brazylii odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, a w 2016 roku Igrzyska Olimpijskie. Powoli, niestety bardzo wolno, kształtuje się brazylijska klasa średnia, czyli zanika podział na bogaczy i nędzarzy. Ponadto niezbędne są rozwój transportu i komunikacji oraz zanik i eliminacja potężnej korupcji, która niczym rak toczy brazylijską gospodarkę. Groźne są też favele, wylęgarnia biedy i ogromnej przestępczości oraz gangsterskie kwitnące w najlepsze podziemie. Tych zjawisk koniecznie trzeba się pozbyć, ale jest to niezwykle skomplikowane. Programy włączenia społecznego, edukacja i dobra opieka zdrowotna to klucz do rozkwitu Brazylii, oby tylko był on stosowany.

Fotolia_62502184_Subscription_XXL
Brazylijska przyroda

Brazylia jest niezwykle fascynującym krajem. Na jej terenie można odnaleźć mnogość atrakcji powiązanych z naturą. Dwie trzecie kraju pokryte jest lasami, dzikimi puszczami i dżunglami. Do atrakcji zaliczyć możemy także między innymi Wyżynę Gujańską czy Nizinę Amazonki. W takich miejscach wysoko ocenimy i poznamy bliżej brazylijską przyrodę. Nie tylko wielkie miasta i czyste, rozległe plaże stanowią o urokach tego państwa. O wyjątkowym charakterze tego kraju decyduje natura, lasy, dżungle, rzeki, między innymi Amazonka. W Brazylii obcować możemy z przyrodą, poznając niezwykłe rośliny oraz zwierzęta. Nie zachwycajmy się tylko i jedynie miastami, poznajmy przyrodę, zanurzmy się w zieleń, dżunglę i popłyńmy statkiem po Amazonce, to na pewno zmieni naszą opinię o tym niezwykłym kraju, pozwoli zobaczyć więcej i otworzy oczy na jego urodę i przyrodę. Dajmy się zauroczyć Brazylii, sambie i wielu nieznanym atrakcjom tego kraju. Otwórzmy oczy, odetchnijmy głęboko i nie dajmy się omamić tylko miastom, urok Brazylii to jej natura, fauna i flora.

Komentarze są wyłączone.