Czy program rodzina pięćset plus poprawi na stałe demograficzną sytuacje Polski?

Na co należy uważać inwestując w wynajem mieszkań
Sierpień 15, 2019

W kwietniu 2019r minęły 3 lata odkąd działa rządowy program rodzina pięćset plus. 3,5 roku to na tyle długi okres, że można już wyciągać jakieś wnioski. Program polega on na tym że każda rodzina w Polsce otrzymuje na drugie oraz kolejne dziecko pięćset złotych a w przypadku gdy spełnia kryterium dochodowe otrzymuje pięćset złotych również na pierwsze dziecko. Głównym celem tego programu jest oczywiście poprawa bardzo trudnej sytuacji demograficznej Polski w której nie dość że przez lata rodziło się zdecydowanie mniej dzieci niż umierało osób (co doprowadza od kilkunastu lat po prostu do wyludniania się kraju) ale również od roku dwa tysiące czwartego – a więc momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej z Polski za pracą do bogatszych krajów jak Anglia, Niemcy Austria, czy też Holandia wyjechało około dwa miliony osób – które od tego momentu nie tylko pracują na rzecz gospodarek tamtych krajów jako świetni fachowcy w swoich dziedzinach ale również pracują od lat na korzystną demografię tamtych krajów.

Coraz więcej młodych Polaków rodzi się właśnie w takich krajach jak Anglia czy Niemcy a nie w Polsce. Wyludnianie się kraju doprowadza go prędzej czy później do wielu ogromnych problemów którym będą musiały stawić czoła wszystkie rządy przez najbliższych kilkadziesiąt lat – gdyż to właśnie przez tyle albo jeszcze więcej będziemy odczuwali skutki wyludniania się Polski. Gdy stosunek osób w wieku produkcyjnych do osób pobierających świadczenia emerytalne będzie za kilkanaście lat na poziomie znacznie gorszym niż ma to miejsce teraz a przypomnijmy że sam deficyt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi aktualnie około trzech procent produktu krajowego brutto to w tym czasie przy utrzymującym się deficycie narodzin problemy rządu w wypłacie emerytur będą już znacznie większe niż teraz a właśnie teraz bieżące problemy możemy określić jako znaczne.

Pytanie tylko czy płacenie rodzicom pięciuset złotych za posiadanie drugiego i kolejnego dziecka wpłynie znacząco na poprawę sytuacji demograficznej Polski. Aby poprawiła się ona na stałe lub była chociaż dodatnia przeciętna polska rodzina będzie musiała posiadać znacznie więcej niż dwoje dzieci (średnio) – gdyż pamiętajmy że jest co raz większa liczba osób która w ogóle nie planuje w swoim życiu dzieci tak więc jeśli rządzący liczą na sam program pięćset plus to na pewno się przeliczą. Konieczne jest jeszcze zpewnienie optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej gdyż bez tego większość emigrantów na pewno będzie na stałe wolała zamieszkań w Anglii i innych bogatszych krajach.

Komentarze są wyłączone.