Zwroty kominkowe
Styczeń 19, 2017
Groszowe zarobki w Internecie
Styczeń 31, 2017

Występująca znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn choroba hashimoto jest najczęstszą (ok. 80% przypadków) przyczyną niedoczynności tarczycy. Sama nie jest niedoczynnością, ale wywołuje ją w konsekwencji, kiedy układ odpornościowy atakuje komórki tarczycy, błędnie biorąc je za wroga organizmu. W konsekwencji niszczona tarczyca nie jest w stanie produkować wystarczających ilości hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny.

Choroba hashimoto może dawać w pierwszej fazie objawy nadczynności, a później niedoczynności tarczycy. Może przez lata przebiegać bezobjawowo Zazwyczaj wymaga przez resztę życia przyjmowania tabletek z syntetyczną tyroksyną – wyrównujących jej niedostatek w organizmie – oraz przestrzegania zdrowego stylu życia i diety. Chorzy odczuwają zmęczenie i senność, problemy z koncentracją i pamięcią, depresję.

Typowe dla niedoczynności tarczycy jest przybieranie na wadze bez przyczyny, uczucie zimna, sucha skóra i wypadające włosy. Pojawiają się problemy z zajściem w ciążę i donoszeniem jej. Objawy nie muszą wystąpić wszystkie na raz. W diagnozowaniu choroby hashimoto zleca się badanie laboratoryjne TSH, T3 i T4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych oraz USG tarczycy.

Nie u każdego pacjenta wykrywane są przeciwciała, jednak obraz zmian na USG i niedoczynność wystarczy, by zdiagnozować tę chorobę. Hashimoto to przewlekłe schorzenie, które ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Objawy, często subiektywne i niespecyficzne, niestety bywają nierozumiane przez otoczenie.

Komentarze są wyłączone.